Láska, Světlo, Naděje, Radost a Mír

Zážitek lásky

   Dítě dostává silný zážitek lásky, když se bez vyrušování věnujete určitý čas jen jemu a když ten čas trávíte podle jeho představ. Potřebuje zažívat samo sebe jako důležité pro váš svět, potřebuje vidět, jak ochotně odložíte čtení, papírování, domácí práce, telefony, nákupy, či návštěvy přátel, jen abyste si s ním mohli hrát. Pokud máte více než jedno dítě, chce to trochu organizace.

 Děti nemají pocit láskyplného vztahu, pokud jim věnujete jen částečnou pozornost. Děti často trvají na tom, abyste se na ně dívali, když něco říkají  a pokud se třeba jen na vteřinku podíváte jinam, chytí vás třeba za bradu, aby váš pohled získali zpět. A pak začnou celé vyprávění znovu. Když si s nimi hrajete a k tomu si čtete, telefonujete nebo usínáte, nedostávají svou porci lásky.

  Pozornost věnováná dítěti je základem lásky

 Někteří rodiče se obávají, že dítě "zkazí", když bude středem jejich pozornosti. Soustředěná pozornost je ale něco jiného, než když se život točí jen kolem dítěte. Je to o láskyplném poutu.

   I dospívající děti, stejně jako batolata a malé děti potřebují, abyste se jim osobně věnovali. Jsou rozpolceni mezi tím, že si dokazují, že už vás vůbec nepotřebují a zkouší testováním, jestli jste stále pro ně k dispozici. Respektujte potřebu dospívajícího, určovat si svůj život, ale nezklamte ho v "testu"přítomnosti. Sledujte se zájmem co vypráví, učte se o jeho životě, jeho nadějích a pocitech a nabízjte mu podporu, účast a radost, že s ním můžete jeho život sdílet. Raději většinou poslouchejte, co říká a plně se soutřeďte na to, co vám chce ukázat a sdělit. Je pro něj velmi důležité vědět, že ho vidíte opravdu takového, jaký je a že s láskou sledujete, jak se mění.

úryvky z knihy Vychováváme děti a rosteme s nmi - Naomi Aldorfová

Kontakt

Moji andělé

mojiandele@seznam.cz

MILENA

číslo účtu : 9478776001 / 5500

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode