Láska, Světlo, Naděje, Radost a Mír

Pokora - Sri Chinmoy

ÚRODNÁ PŮDA

   Když je člověk pokorný, neznamená to, že je slabý, že je žebrák. Pokora a pokoření jsou dvě naprosto odlišné věci. Na Západě velice často považujeme pokoru za pokoření. Proč bychom měli někomu dovolit, aby po nás šlapal a ponižoval nás? Avšak pokora je něco, co spontánně roste v našem každodenním životě, protože je to ta nejsladší, nejjemnější, nejvláčnější a zároveň nejúrodnější půda v nás.

   Podívejte se na Matku Zemi. Může být někdo nebo něco tak pokorné jako Matka Země? Nese nás, přijímá všechny naše rány, vede nás. Je veškerou láskou, veškerým soucitem a zároveň veškerou silou. Ale když se na Matku Zemi podíváme, první věc, která nás napadne, je pokora.

DÁVEJ RADOST, ABYS ZÍSKAL RADOST

   Pokora neznamená sedat si dozadu. Pokud si vědomě a schválně sednete dozadu, abyste druhým ukázali, jak pokorní jste, nejste vůbec pokorní. Stejně tak pokud víte, že je vám někdo nadřazen, a z toho důvodu si sednete za něj, a ne před něj nebo vedle něj, ani to není ve skutečnosti upřímnost srdce.

   Pravá pokora je něco úplně jiného – je to pocit jednoty. Pokora znamená dávat radost druhým. Pravou pokoru projevíme, když v druhých vyvoláme pocit, že jsou stejně důležití nebo důležitější než my. Způsob, jak ukázat pravou pokoru, je dát nejprve druhým radost.

Semínko pokory je výjimečně plodné. 
Nevyklíčí z něj rostliny síly a moci, 
ale plodí květiny sladkosti, laskavosti, 
skromnosti a světla. 

Z knihy Drahokamy štěstí - Sri Chinmoy

https://www.drahokamystesti.cz/ukazky/pokora

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode